Resultat 2016

Ordinarie prov i eftersöksgrenar 6 augusti 2016

Domare:  UKL & EKL -  Lars Karlsson, ÖKL - Roger Malmqvist

UKL

Hundens Namn Förare     Spår Vatten    
Rauköns Lykke Katja Ståhlberg     10 9    

 ÖKL

Hundens Namn Förare     Spår Vatten    
Brevikens Gösta Håkan Åberg     10 10    
Quorum's Lizett Benny Nilsson     0 -    
Trullbrutens Nizze Jenny Österback     8 9    
Stebas Rune Gunnar Pettersson     10 10    
Åke Arno      10 10    
Tupplurens Rabarber Tom Ringholm     10 10    
Glesbygdens Harry Stefan Hellström     10 10    
               

 EKL

Hundens Namn Förare     Spår Vatten    
Hasselkrogens Yava Håkan Åberg     7 8    
Turrlurens Rabarber Tom Ringholm     10 10    
Glebygsdens Harry Stefan Hellström     10 Eg    
Trullnrutens Nikkie Roger Malmqvist     10 EG    
               

 

 Resultat 2015

Ordinarie delat jaktprov 6-7 november 

Domare: Andreas Assermark

6 november

UKL

Hundens Namn Förare Pris Summa Spår Vatten Fält Apport
Stebas Rune Gunnar Pettersson 2 157 7 10 7 8

ÖKL 

               
Tupplurens Rabarber Tom Ringholm 2 160 10 10 6 10
Skogs Lykke Klas Flygare 2 160 10 10 6 10
Trullbrutens Nikkie Roger Malmqvist 2 150 10 10 5 10
Björnkärrets Hertzogin Aida Lennart Gullberg   EG        

 EKL

               
Glesbygdens Amiral Stefan Hellström   EG        

 

 7 november

ÖKL

Hundens Namn Förare Pris Summa Spår Vatten Fält Apport
Tupplurens Rabarber Tom Ringholm 1 170 10 10 7 10
Skogs Lykke Klas Flygare 2 156 10 10 6 8
Stebas Rune Gunnar Pettersson 2 154 10 10 6 7
Elsa Mari Sellberg 2 150 10 10 5 10
Björnkärrets Hertzogin Aida Lennart Gullberg 2 143 9 10 5 8
Trullbrutens Nikkie Roger Malmqvist   EG        

EKL

               
Glesbygdens Amiral Stefan Hellström 2 155 10 9 6 10

 

Riksprovet 2015 30september - 3 oktober

Unghund

Domare: Ola Granath, Roger Malmqvist, Paul Hall

 

Hundens Namn Förare Pris Summa Spår Vatten Fält Apport
Siniesaivos Eira Marielle Rönnebro 1 181 10 9 9 8
Unni Ingemar Johansson 1 171 10 9 8 8
Brevikens Gutta Göran Lang 1 170 10 10 7 10
Trubadurens Bessie-Smith Cecilia Landén 1 170 10 10 7 10
Stebas Rune Gunnar Pettersson 1 170 10 6 9 10
Tjuvskyttens Cleo Philip Liljehöök 1 168 10 8 8 9
Glesbygdens Hilmer Hagel Cecilia Ungerstedt 1 163 10 7 8 9
Trubadurens Carmen Mcrae Cecilia Landén 1 162 9 9 7 10
Trehöjens Bolt Lars Olsson 2 160 10 10 6 10
Brevikens Gösta Håkan Åberg 2 155 9 8 7 9
Teiens Peregrin Dag Teien 2 151 7 10 7 5
Tjärnhedens Balder P-Å Lindberg 2 150 10 10 5 10
Hyltebäckens Ofelia Rebecca Aspelin 2 141 9 10 5 7
Münstersystrarnas Bemachon Agneta Aldor 2 137 9 10 5 5
Fjällbrisens Parkas Jenny Olsson 2 136 8 10 5 6
Myräkkälän HC Metso Anna Klockervold 2 130 7 7 6 7
Myräkkälän HC Vili Lars Hallerfors   101 7 EG 6 10
Ripuddens Blaise Stig-Åke Almqvist   80 10 10 EG  
Jazzamarkens Messi B-G Andersson   80 10 10 EG  
Vittra Roger Isaksson   80 10 10 EFF  
Huntingbrownes Jingla Linda Alleborg   74 8 10 EG  
Hella’s Ziska Anna Nylander   66 7 9 EG  
Ripuddens Bailey Jonny Bergh   50 EG 10 EG  
Stenbitens Stella Arne Herrlin   30 10 EG EG  
Brevikens Gördis Agneta Ericsson   27 9 EG EG  
Münsterledets Gonzo Ann-Charlotte Quint   24 8 EG EG  
Ripuddens Baronessa Tommy Kans   0     EG  
Stenbitens Bombibitt Sten Rönnerling   0     EG  
Supernatural Superserious vom Reindel Tommy Wingren   0     EG  
Teiens Othello Dag Teien   0     EFF  
Tjuvskyttens Chess Henrik Boström   0     EG  
Huntingbrownes Jara Johan Lindmark   0     EG  
Stenbitens Chiva Sten Rönnerling   0     EFF  
Ripuddens Bolt Anna-Carin Karlsson   0     EG  
Stenbitens Maister Sten Rönnerling   0     EG  

 

Elit 

Domare: Anders Braide, Mikael Holmström, Ola Granath

Hundens Namn Förare Pris Summa Spår Vatten Fält Apport
Avenbokens Nelly Anders Håkansson 1 173 10 9 8 9
Bögeskovens Messie Per Ivanhoe 1 167 9 10 8 5
Hedängens G-Tosca Jimmy Johansson 1 165 10 7 8 10
Teiens Mieto Dag Teien 1 162 9 9 7 10
Prästgårdens B-Approx Ingemar Johansson 2 160 10 10 6 10
Amira Jonny Bergh 2 157 8 9 7 9
Carnbrings Nexor Fredrik Liljehöök 2 155 10 9 7 5
Herrskapets F-Skimmra Leif Sörvik 2 150 10 10 5 10
Berlioz Nils Linde 2 150 10 10 5 10
Fasanvingens Alma Jimmy Johansson 2 148 10 10 5 9
Stenbitens Hedda Bertil Axelsson 2 143 6 7 7 10
Katholts Iris Uffe Beck Andersen 2 138 6 8 6 10
Trollängens Traj Johan Karén 2 131 5 8 6 8
Glesbygdens Alfa Erik Gustafsson   117 9 EG 7 10
KH Storbergets Era Kai Dalane   103 9 EG 6 8
Xantemi’s Glimma Elisabeth Manninger   100 10 EG 5 10
Ripuddens Axa Tommy Kans   100 EG   8 10
Glesbygdens Amiral Stefan Hellström   97 9 EG 5 10
Rakka Lennart Andersson   90 EG   7 10
Barraxans Berra Jim Vejby   88 EG   7 9
Ullekalvs Silma Ulf Kleist   84 EG   7 7
Trolllängens Tova Karl-Oskar Lund   80 EG   6 10
Speldammens Stiff Lisa Danielsson   80 EG   6 10
Trollängens Tilde Maria Sandström   78 EG   6 9
Vindvinets Dixie Anders Björklund   62 EG   5 6
Münsterhusets Fair Peter Ehrenheim   0     EG  
Duktige Dunder C-M Olofsson   0     EG  
Münsterhusets C Colt Henrik Enström   0     EG  
Lillös Simson Birger Knutsson   0     EG  
Trollängens S Krut Conny Andersson   0     EG  
Trollängens Ragnar Matti Palm   0     EG  
Hasselkrogens Yava Kerstin Hoas   0     EG  
Jagtgårdens Loke Freddy Friborg Madsen   0     EG  
Münsterhusets Tikka Robin Morgan   0     EG  
Trollängens R Lisbeth Göran Lang   0     EG  
Xantemis Foxi Marina Skotte   0     EG  
Låsahusets Djingis Johan Segergren   0     EG  
Herbaria’s Levisticum Agneta Bellqvist   0     EG  
Bögeskovens Gus Per Ivanhoe   0     EG  
Pitkäsaaren Masur Anna Klockervold   0     EG  
Kornknarrens Elli Anders Tegnér   0     EG  
Tavelsjöbergets Bonnie Marielle Rönnebro       EG  

 

Vinnare UKL - Marielle Rönnebro - Siniesaivos Eira

Vinnare EKL - Anders Håkansson - Avenbokens Nelly

................... 

Ordinarie Viltspårprov i anlagsklass samt öppenklass 9 maj  

Domare: Öppenklass - Gunnar Pettersson & Anlagsklass- Roger Malmqvist. 

ANLAGSKLASS: 

Brevikens Gösta,SE37406/2014, fö/äg: Håkan Åberg, Lokrume - Godkänd. 

Quorums Qally, SE29119/2012, fö/äg: Linus Olsson, Klintehamn - Godkänd. Tilldelas vpr Jubileumsgåvan.

Stebas Rune, SE12626/2014, fö/äg: Gunnar Pettersson, Gothem - Godkänd. 

 

ÖPPENKLASS: 

Hasselkrogens Yava, SE23360/2012, fö/äg: Kerstin Hoas, Lokrume - 0 pris.

AxeLakes Hertiginnan af Ripfjället, SE36662/2013, fö/äg: Micke Frank, Visby - 3:e pris.

 Linus & Qally som blev bästa hund i anlagsklass 

 

...................

 

Ordinarie delat jaktprov 8 november 2014

Domare: Mikael Holmström (ukl, ökl & ekl), Tomas Olofsson (ökl & ekl) och Jan Törnquist (ukl & ökl)

    Fält Vatten Spår Apport Summa Pris
Björlias Arn Fra Götaland Ukl Eg    7 7      
Hedängens   Tingeling Ukl           7             10          10              10            170       1 + Hp 
Skrämmens   B-Kvicken Ukl  Eg        9     10         
Skrämmens   B-Trygg Ukl       5                  9       
Unni Ukl       6          10        9              9            155         2   

 

     Fält   Vatten   Spår   Apport   Summa   Pris 
Glesbygdens Alfa Ökl  Eg            10              10         
Glesbygdens   Aya No Uno Ökl       7              10              10       10            170       1 + Hp 
Herrskapets   G-Meja Ökl  Eg            10              10         
Münsterkullens   Djingis Khan Ökl  Eff             8              10         
Prästgårdens   C-Trissa Ökl       4                9              10    10 135 3
Skrämmens   A-Mira Ökl   7           10              10    9 168 1
Skrämmens   A-Svirre Ökl Eg           10              10         
Skrämmens   B-Leonardo Ökl   6        10         8           10         154         2   
Quorum's   Lizett Ökl Eg        10         9      

 

     Fält   Vatten   Spår   Apport   Summa   Pris 
Glesbygdens Amiral Ekl        7                 9                 9                 9           160       1 + Hp 
Glesbygdens   Aussie Ekl       4                 9                 8                 9           127           3   
Hedängens   Kajax Ekl  -           10              10         
Herrskapets   F-Skimmra Ekl       6              10              10              10           160           2   
Münsterkullens   Riddar Kato Ekl  Eg               9                 7         
Sångbergets   Muskot Ekl  -           10              10         
Vildskinnets   Victoria Ekl  5           10              10           8 146   2

 

Ordinarie delat jaktprov 4 oktober 2014

Domare: Ulf Granberg (ökl) och Thomas Johansson (ökl & ekl)

   

 Fält

 Vatten

 Spår

 Apport

 Summa

 Pris

 

Björnkärrets Hertzogin Aida

Ökl

 4

10

10

5

130

3

 

Elsa

Ökl

 6

10

10

10

160

2

 

Ganjo's Eddie

Ökl

 7

10

10

10

170

1

 

Glesbygdens Amiral

Ökl

10

10

10

170

1

 

Hasselkrogens Yava

Ökl

 7

8

10

10

160

1

 

Prästgårdens   C-Trissa

Ökl

4

9

10

10

135

3

 

Trollängens Rakel

Ökl

 5

10

10

9

148

2

 

Trullbrutens Nikkie

Ökl

 7

10

10

10

170

1

 

Vijaga Otto

Ökl

 Eg

10

10

9

 

 

 

Quorum's Lizett

Ökl

6

10

9

10

157

2

 
                 
   

 Fält

 Vatten

 Spår

 Apport

 Summa

 Pris

 

Fogdarps Iza

Ekl

10

9

10

157

2

 

Hedängens Elin

Ekl

10

10

10

170

1

 

 

 

Ordinarie delat jaktprov 3 oktober 2014

Domare: Thomas Johansson (ökl) och Ulf Granberg (ökl & ekl)

 

   

 Fält

 Vatten

 Spår

 Apport

 Summa

 Pris

Björnkärrets Hertzogin Aida

Ökl

 Eg

10

10

 

 

 

Elsa

Ökl

 6

10

10

5

150

2

Ganjo's Eddie

Ökl

Eg 

10

10

 

 

 

Glesbygdens Amiral

Ökl

 Eg

10

10

 

 

 

Herrskapets G-Meja

Ökl

Eff

10

10

     

Incabergets Inca

Ökl

 Eg

10

10

 

 

 

Münsterkullens Balrog

Ökl

 7

10

10

10

170

1

Münsterkullens   Fyra Ess

Ökl

 4

9

10

9

133

3

Prästgårdens   C-Trissa

Ökl

 Eff

9

10

 

 

 

Trollängens Rakel

Ökl

 Eg

10

10

 

 

 

Trullbrutens Nikkie

Ökl

 Eg

10

10

 

 

 

Tupplurens Rabarber

Ökl

 6

10

10

10

160

2

Vijaga Otto

Ökl

Eg 

10

10

 

 

 

               
   

 Fält

 Vatten

 Spår

 Apport

 Summa

 Pris

Fogdarps Iza

Ekl

 7

10

9

9

165

1

Herrskapets F-Skimmra

Ekl

Eff

10

10

     

Münsterhusets Fair

Ekl

10

10

10

160

2

               

 

 

Ordinarie odelat jaktprov 1 - 2 oktober 2014

Domare: Ulf Granberg (ukl & ökl) och Thomas Johansson (ökl & ekl)

 

   

 Fält

 Vatten

 Spår

 Apport

 Summa

 Pris

Övrigt

Vijaga Otto

Ukl

 6

10 

10

10 

160 

Bästa hund på spår & vatten

                 
   

 Fält

 Vatten

 Spår

 Apport

 Summa

 Pris

Övrigt

Björnkärrets Hertzogin Aida

Ökl

5

7

10

9

134

2

 

Hasselkrogens Yava

Ökl

7

8

10

10

160

1

 

Herrskapets G-Meja

Ökl

Eg

10

10

     

Bästa hund i vatten

Incabergets   Inca

Ökl

Eg

10

10

       

Münsterkullens   Balrog

Ökl

Eg

10

10

       

Tupplurens Rabarber

Ökl

6

10

10

10

160

2

Bästa hund på spår

Quorum's Lizett

Ökl

Eg

10

9

       
                 
   

 Fält

 Vatten

 Spår

 Apport

 Summa

 Pris

Övrigt

Berlioz

Ekl

 10

10

 10

150

2

Bästa hund på spår

Hedängens Elin

Ekl

 Eg

 10

 10

 

 

 

Bästa hund i vatten

Herrskapets F-Skimmra

Ekl

 Eg

 10

 10

 

 

 

 

Ripmarkens Silwa

Ekl

 4

 10

 10

10 

 140

3

 
                 

 

 

Fullbruksprov 28 - 29 september 2014

Domare: Thomas Johansson

 

1:a pris med 240 poäng tilldelas Herrskapets F-Skimmra och Leif Sörvik

2:a pris med 219 poäng tilldelas Prästgårdens C-Trissa och Björn Holgersson

 

Leif Sörvik (bild från SVK/Gotlands jaktprov 2013)

 

 

 

Ordinarie prov i eftersöksgrenar 9 augusti 2014

Domare: Öppenklass och Elitklass - Roger Malmqvist

ÖKL:

Glesbygdens Amiral, förare: Stefan Hellström, Romakloster - spår 9, vatten Eg.

Ganjo's Eddie, förare: Sabine Tofftén, Mästerby - spår 10, vatten 8.

Garnvikens A-Prillan, förare: Håkan Söderström, Klintehamn - spår 10, vatten 10. Bästa hund på spår.

Sub Terram Jäklar Anamma, förare: Mikael Lovén, Träkumla - spår 10, vatten 10.

Hasselkrogens Yava, förare: Kersin Hoas, Lokrume - spår startar ej, vatten Eg.

Höökabos Sacki, förare: Mats-Eve Pettersson, Viklau - spår 10, vatten 10. Tilldelas Kennel Gutes vpr, Hp, samt Bästa hund i vatten.

 

EKL:

Glesbygdens Amiral, förare: Stefan Hellström, Romakloster - spår 9, vatten 9. Bästa hund på spår.

Fogdarps Iza, förare: Håkan Åberg, Lokrume - spår Eg, vatten 10. Bästa hund i vatten.

Provets domare Roger Malmqvist tillsammans med Mats-Eve Pettersson och Höökabos Sacki

 

 

 

Ordinarie Viltspårprov i anlagsklass samt öppenklass 10 maj

Domare: Anlagsklass - Gunnar Ericsson och Öppenklass - Roger Malmqvist & Benny Nilsson. Aspirant Gunnar Pettersson

ANLAGSKLASS:

Ljungeldens Ella SE29220/2013, fö/äg: Jan Blixt, Visby - Godkänd.

Wisborgens Zeb S13507/2003, fö/äg: Kalle Andersson, Gothem - Godkänd. Tilldelas HP och vpr Jubileumsgåvan.

 

ÖPPENKLASS:

Orresta's Aila S29442/2008, fö/äg: Arno Bäckman, Endre - 0.

Quorum's Izak S38701/2008, fö/äg: Stefan Hellström, Halla - 1:a pris. Tilldelas vpr Viltspårspokalen.

Minnows At SeaSE30162/2012, fö/äg: Jessica Hedenstein, Visby - 3:e pris.

Sub Terram Jäklar Anamma SE52634/2010, fö/äg: Micke Lovén, Träkumla - 0.

 

.......................

 

Resultat 2013

 

Ordinarie delat jaktprov 27 oktober 2013

Domare: Roger Malmqvist (ökl), Ingemar Sjöström (ukl, ökl & ekl) och Benny Nilsson (ukl, ökl & ekl) 

 

 

Fält

Vatten

Spår

Apport

Summa

Pris

Glesbygdens Alf

Ukl

Eg

9

6

 

 

 

Glesbygdens Aussie

Ukl

-

10

10

 

 

 

Hasselkrogens Yava

Ukl

7

10

10

7

164

1

Skrämmens A-Mira

Ukl

-

8

10

 

 

 

Skrämmens A-Molly

Ukl

Eg

10

10

 

 

 

Skrämmens A-Svirre

Ukl

7

10

10

10

170

1

Skrämmens A-Tyson

Ukl

Eg

9

10

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 Fält

 Vatten

 Spår

 Apport

 Summa

 Pris

Familjen Hederstedts Baron

Ökl

Eg

10

10

 

 

 

Ganjo's Eddie

Ökl

7

9

9

8

158

2

Glesbygdens Alfa

Ökl

7

10

10

9

168

1

Glesbygdens Amiral

Ökl

Eg

10

10

 

 

 

Hedängens Kajax

Ökl

4

10

10

4

128

3

Hedängens Kira

Ökl

6

10

10

10

160

2

Herrskapets F-Skimmra

Ökl

Eg

10

10

 

 

 

Herrskapets G-Meja

Ökl

Eg

10

8

 

 

 

Münsterkullens Balrog

Ökl

Eg

10

10

 

 

 

Münsterkullens Fyra Ess

Ökl

-

7

10

 

 

 

Prästgårdens B-Isa

Ökl

Eg

10

10

 

 

 

Prästgårdens Sigge

Ökl

-

9

10

 

 

 

Quorum's Lizett

Ökl

-

9

10

 

 

 

Rugdelias Tlf Xavi

Ökl

Eg

9

10

 

 

 

Skrämmens A-Dani

Ökl

-

10

10

 

 

 

Skrämmens A-Eulalia

Ökl

6

9

10

10

155

2

Sub Terram Så In I Vassen

Ökl

Eg

10

10

 

 

 

Tupplurens Rabarber

Ökl

Eg

10

10

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 Fält

 Vatten

 Spår

 Apport

 Summa

 Pris

Fogdarps Iza

Ekl

5

10

9

10

147

2

Hedängens Elin

Ekl

-

10

10

 

 

 

Münsterkullens Riddar Kato

Ekl

-

 

 

 

 

 

Pe Chas Disa

Ekl

6

10

10

10

160

2

Prästgårdens B-Approx

Ekl

6

10

10

10

160

2

Prästgårdens B-Birka

Ekl

4

10

10

10

140

3

Prästgårdens B-Frodo

Ekl

Eg

 

 

 

 

 

Prästgårdens B-Tyra

Ekl

6

10

10

10

160

2

 

......

  

Ordinarie odelat jaktprov 20 -21 september 2013

Domare: Rikard Andersson (ukl och ökl) och Thomas Johansson (ökl och ekl)

 

 

    Fält Vatten Spår Apport Summa Pris Övrigt
Fogdarps Kendo Ukl  Eff   Eg   Eg         
Fogdarps   Kubik Ukl  Eff   Eg       9           
Hasselkrogens   Yava Ukl     7        9         10                8           161                1    Bästa hund på vatten
Hasselkrogens   Yra Ukl      9         6          10              10           170                1     
Quorum's Pilo Ukl  Eff       7           10          Bästa hund på spår
                 
                 
     Fält   Vatten   Spår   Apport   Summa   Pris   Övrigt 
Glesbygdens Amiral Ökl  Eg          10      9           
Herrskapets   F-Skimmra Ökl 5         10      10    7 144 2  
Herrskapets   G-Meja Ökl    5             7      10      7           129          2     
Lille   Skovbo's Ebba Ökl  Eg            10        9          Bästa hund på vatten
Lillhedens E   Speja Ökl      5              10       10      10           150           2     
Münsterkullens   Balrog Ökl  Eg            10        10          Bästa hund på spår
Quorum's   Lizett Ökl  Eg               9         10           
Teiens M   Carbon Ökl      6              10         10        10           160            2     
Trollängens   Rakel Ökl  Eg            10      Eg         
Tupplurens   Rabarber Ökl  Eg            10          10         10         
                 
                 
     Fält   Vatten   Spår   Apport   Summa   Pris   Övrigt 
Berlioz Ekl  Eg            10     Eg         
Carnbrings   Nexor Ekl      8              10          9          10           177          1    Bästa hund på spår & vatten
Fogdarps Iza Ekl Eg   Eg        

 

 ......

 

Ordinarie delat jaktprov 19 september 2013

Domare: Tom Ringholm (ukl och ökl), Rikard Andersson (ökl och ekl) och Thomas Johansson (ukl och ökl)

 

 

   

Fält

Vatten

Spår

Apport

Summa

Pris

Fogdarps Kendo

Ukl

Eg

Eg

9

 

 

 

Fogdarps Kubik

Ukl

Eg

Eg

10

 

 

 

Glesbygdens Amiral

Ukl

8

9

10

10

175

1

Hasselkrogens Yava

Ukl

Eg

10

10

 

 

 

Hasselkrogens Yra

Ukl

7

10

10

9

168

1

Trollängens Traj

Ukl

Eff

9

10

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 Fält

 Vatten

 Spår

 Apport

 Summa

 Pris

Contramarkens Hatjo

Ökl

Eg

10

10

 

 

 

Ganjo's Eddie

Ökl

Eg

9

9

 

 

 

Herrskapets F-Skimmra

Ökl

7

10

10

Eg

 

 

Herrskapets G-Meja

Ökl

Eg

10

8

 

 

 

Incabergets Imre

Ökl

Eg

10

10

 

 

 

Incabergets Inca

Ökl

Eg

10

10

 

 

 

Münsterkullens Balrog

Ökl

Eg

10

10

 

 

 

Njord's Ch Nicha

Ökl

Eg

9

10

 

 

 

Teiens M Carbon

Ökl

6

10

10

10

160

2

Trollängens Rakel

Ökl

Eg

9

10

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 Fält

 Vatten

 Spår

 Apport

 Summa

 Pris

Berlioz

Ekl

6

10

10

10

160

2

Carnbrings Nexor

Ekl

8

10

8

9

172

1

Fogdarps Iza

Ekl

7

10

9

10

168

1

Niemiapajan Vinna Browne

Ekl

Eff

10

10

 

 

 

Ripmarkens Silwa

Ekl

6

10

9

6

149

2

 

 

 

 

 

 

 

 

 

......

 

Ordinarie prov i eftersöksgrenar 4 augusti 2013

Domare: Unghundsklass och Elitklass - Roger Malmqvist och Öppenklass - Patrik Sjöström

UKL:

Waska von der Hafkedell, förare: Annica Olsson, Gävle - spår 8, vatten 7.

Hasselkrogens Yava, förare: Kersin Hoas, Lokrume - spår 10, vatten 10. Tilldelas Kajpängets vpr.    

Carnbrings Gissa, förare: Jill Ringdahl, Vallentuna - spår 10, vatten 10. Tilldelas Hp

Glesbygdens Amiral, förare: Stefan Hellström, Romakloster - spår 10, vatten 9.

 

ÖKL:

Trullbrutens Narve, förare: Kalle Andersson, Slite - spår 10, vatten 10.

Sub Terram Jäklar Anamma, förare: Mikael Lovén, Träkumla - spår 9, vatten 9.

Trollängens Rakel, förare: Nils Linde, Södra Sandby - spår 10, vatten 9.

Ganjo's Eddie, förare: Sabine Tofftén, Gotlands Tofta - spår Eg, vatten 6.

Garnvikens A-Prillan, förare: Håkan Söderström, Klintehamn - spår 10, vatten 10. Tilldelas Kennel Gutes vpr, samt Hp.

Glesbygdens Amiral, förare: Stefan Hellström, Romakloster - spår 10, vatten 7.

Ljungbookens Bella, förare: Mårten Thomsson, Lokrume - spår 10, vatten Eg.

Höökabos Sacki, förare: Mats-Eve Pettersson, Vilkau - spår 8, vatten 10.

Trullbrutens Nikkie, förare: Roger Malmqvist, Gothem - spår 10, vatten 8.

 

EKL:

Fogdarps Iza, förare: Håkan Åberg, Lokrume - spår 8, vatten 10.

Quorum's Izak, förare: Stefan Hellström, Romakloster - spår 10, vatten 10. Tilldelas Tväris vpr, samt Hp.

Berlioz, förare: Nils Linde Södra Sandby - spår 10, vatten 10.

 

Quorum's Izak

 

......

 

Viltspårprov i anlagsklass samt öppenklass 19 maj

Domare: Anlagsklass - Roger Malmqvist och Öppenklass - Stefan Hellström

ANLAGSKLASS:

Glesbygdens Amiral SE17930/2012, fö/äg: Stefan Hellström, Romakloster - Godkänd.

Hasselkrogens Yava SE23360/2012, fö/äg: Kerstin Hoas, Lokrume - Godkänd. Tilldelas vpr Jubileumsgåvan.

Minnows At SeaSE30162/2012, fö/äg: Jessica Hedenstein, Visby - Godkänd.

Gammelhöjdas Ggc Albert SE39255/2012, fö/äg: Martin Sjöberg, Vall - Godkänd.

Torparängens Tenda SE38638/2010, fö: Nilla Lindström, äg: Rolf & Nilla Lindström, Lau - Godkänd.

Fotevikens Tilly SE35686/2012, fö: Anne Serving, äg: Björn Serving, Klintehamn - Godkänd. Tilldelas Hp.

 

ÖPPENKLASS:

Ljungbookens Bella SE28386/2011, fö/äg: Mårten Thomsson, Lokrume - 3:e pris.

Sub Terram Jäklar Anamma SE52634/2010, fö/äg: Micke Lovén, Träkumla - 1:a pris. Tilldelas vpr Viltspårspokalen.

Roekull Kung Hugo SE25727/2011, fö: Sara Ahlgren, äg: Hans Olsson, När - 1:a pris. Tilldelas Hp.

Jamiciz Mizil S30572/2009, fö: Patric Hedenstein, äg: Jessica Hedenstein, Visby - 1:a pris.

Garnvikens A-Prillan SE23135/2011, fö/äg: Håkan Söderström, Klintehamn - 0.

 

Hasselkrogens Yava blev bästa hund i anlagsklass. Yava tilldelades SVK Gotlands vpr 'Jubileumsgåvan'.

Förare/ägare: Kerstin Hoas, Lokrume

 

Sub Terram Jäklar Anamma blev bästa hund i öppenklass. 'Wilma' tilldelades SVK Gotlands nyinstiftade vpr 'Viltspårspokalen'.

Förare/ägare: Micke Lovén, Träkumla